Banyo Aydınlatması İçin 16 İpucu

Hem işlevsel hem de güzel olması gereken samimi, temiz ve dinlendirici bir yer. Banyo, günde birkaç kez kullandığımız evin en özel alanlarından biridir, ancak bazı nedenlerden dolayı her zaman tasarımını ve dekorasyonunu planlamaya bırakılır.

Banyoda işlevsellik her şeyden önce gelir çünkü temiz, rahat ve iyi aydınlatılmış bir yer olması çok önemli bir özelliktir. Işık, farklı etkinlikleri doğru bir şekilde gerçekleştirmemize ve belirli bir ortam yaratmamıza izin veren şeydir.

Işık, bir işlevi yerine getirmenin yanı sıra bir alanı da dekore edebilir. Bu nedenle bugün size banyonuzda yeterli aydınlatmayı nasıl elde edeceğiniz konusunda birçok ipucu ve ayrıca ortamınızda uygulayabileceğiniz bazı tasarım fikirleri sunuyoruz.

Doğal ışığın girişini arayın

Doğal ışığın girişini ara

Herhangi bir ortamda, doğal ışık, alanınızı bütünleştirmek ve dönüştürmek için dikkate alınması gereken bir unsurdur. Aydınlatma sağlamanın yanı sıra renkleri değiştirmez ve mekanda homojen bir ışık sağlar.

Banyonuzda bir pencere varsa veya bir pencere yerleştirebiliyorsanız, ışığın girdiği yönden en iyi şekilde yararlanın ve mobilyalarla pencereyi engellemekten kaçının. Fotoğraftaki pencerelerden birinde görebileceğimiz gibi, pencere duştaysa, mümkün olduğunca fazla ışık almak için bir cam bölme kullanın.

Banyonuza bir ışıklık inşa edin

Banyonuzda bir çatı penceresi inşa edin

Banyonuza ışık katmanın çok özgün bir yolu tavandan geçmektir. Bir evde veya en üst katta yaşıyorsanız, bir ışıklık ekleyebilir ve banyoya bol miktarda ışık ekleyebilirsiniz.

Gökyüzü manzaralı büyük bir pencere olmak zorunda değil, fotoğrafta gördüğümüz gibi sadece bir cam yarık ile banyonuzu daha iyi aydınlatmanıza yardımcı olacak çok orijinal bir doğal ışık girişi oluşturabilirsiniz.

Genel aydınlatmayı planlayın

Genel aydınlatmayı planlayın

Bir mekanda üç tür ışık vardır: genel, özel ve dekoratif. Kuşkusuz ilk iki tip, bir servis alanı olduğu için banyoda olmazsa olmaz, dekoratif olanı ise isteğe bağlıdır.

Bu nedenle, bir banyoyu doğru bir şekilde aydınlatırken, genel ve spesifik ışığı düşünmeliyiz. Genel ışık, doğru şekilde kullanılabilmesi için ortamı eşit şekilde aydınlatmaktan sorumlu olacaktır. Bu örnekte, genel ışığın, alana yayılması nedeniyle tüm banyoyu nasıl aydınlattığını görüyoruz.

Önemli alanlara spot ışık ekleyin

Anahtar alanlarda ışıklandırma noktası ekleme

Genel ışığa ek olarak, bir banyoda ayna önünde makyaj yapmak veya tıraş olmak gibi belirli görevleri yerine getirmek için spot ışıkların olması tavsiye edilir ve duş alanında da gerekli olabilir.

Şüphesiz ayna banyoda en çok kullanılan unsurlardan biridir, bu nedenle yeterli aydınlatmaya sahip olması gerekir. Yüzdeki gölgelerden kaçınmak ve net bir şekilde görmek için, ışıkların aynanın hemen üzerine veya yanlara, tek tip bir etki yaratan lambalarla yerleştirilmesi önerilir.

Doğrudan ışığı tercih edin

Doğrudan ışığı tercih edin

Banyoda doğal ışık alabiliriz, ancak önceki örneklerde gördüğümüz gibi her zaman yapay ışıkla desteklemeliyiz. Bu ışık, doğrudan veya dolaylı olarak yansıtılabilir ve farklı etkiler yaratabilir.

Işığın belirli bir sektöre odaklandığı nokta aydınlatmalarında daha çok direkt ışık kullanılır. Burada lavabo ve aynayı kullanmak için iki doğrudan aydınlatma tavan armatürünün nasıl takıldığını görüyoruz.

Atmosfer yaratmak için dolaylı ışığı kullanın

Atmosfer yaratmak için dolaylı ışığı kullanın

Öte yandan, dolaylı ışık, bir noktaya yönlendirilmeyen, ancak mekanda tek tip bir ışık banyosu oluşturan ve banyonun genel ışığını yaratmak için kullanılan ışıktır. Bu tür aydınlatma ile daha kısık bir ışık ve rahat bir atmosfer elde edilir.

Bunu yapmanın bir yolu, yan lambalarla asma tavan veya gömme raylar oluşturmaktır. Fotoğrafta ayrıca küvetin alt kısmına nasıl bir ışık çizgisinin uygulandığını görüyoruz ve bu da çok fazla stil katıyor.

Soğuk ışığı ılıkla birleştirin

Soğuk ışığı ılıkla birleştirin

Evdeki bir odayı aydınlatırken ışığın sıcaklığı da hesaba katılması gereken önemli bir faktördür. Servis alanlarında renkleri bozmayan ve bizi daha tetikte tutan soğuk ışıklar kullanmak daha iyidir.

Ancak bu, banyonuzda sıcak ışık kullanamayacağınız anlamına gelmez, ikisinin avantajlarını elde etmek için bunları bir arada kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Banyoda soğuk ışık, aynada genel veya spot ışık olarak idealdir ancak duş için sıcak ışık veya farklı dekoratif ışık noktaları kullanabilirsiniz.

Eşit aydınlatma için gömme ışıklar yerleştirin

Sum tarzı asma tavan ışıkları ile

Banyoda yerleştirebileceğimiz tüm ışık türlerini gördükten sonra, bu ışıkları ortamın neresine yerleştireceğimizi görmenin zamanı geldi. Bu mekanlar için en çok kullanılan ve estetik tavanda gömme ışıklar kullanmaktır.

Bu tür ışıklar, herhangi bir ortamı hızla aydınlatmaya yardımcı olacak cömert bir ışık huzmesi oluşturur. Örneğin, aplikleri duşun üzerine yerleştirecekseniz banyo için güvenli olduğundan ve neme ve sıcağa karşı dayanıklı olduğundan emin olun.

Sarkıt tavan ışıklarıyla stil ekleyin

Bir çift için gömme ışıklar yerleştirin

Banyonuza ekleyebileceğiniz bir başka tavan lambası türü de, bu alana çok fazla kişilik katacağı kesin olan sarkıt lambalardır. Bu tür lamba, genel veya noktasal ışık için idealdir, ancak kazaları önlemek için duştan veya küvetten uzaklaştırmak daha iyidir.

Aydınlatma hem işlevsel hem de estetik bir unsurdur, bu nedenle en uygun aydınlatmayı seçerken fotoğrafta da gördüğümüz gibi banyonuza bir tasarım öğesi eklemeyi tercih edebilirsiniz.

Lambalarınızı yerleştirmek için duvarı seçin

Lambalarınızı yerleştirmek için duvardan seçin

Banyolarda, iyi bir spot aydınlatma elde etmek için özellikle aynanın üstünde veya yanlarında duvar lambaları da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür lambaların takılması ve değiştirilmesi çok daha kolaydır, bu da banyonuzu yenilemenin kolay bir yoludur.

Aynayı aydınlat

Aynayı aydınlat

Modern banyonuza dekoratif bir unsur ve aynada ihtiyacınız olan nokta ışığı sağlayan bir çözüm. Banyonuza kesinlikle çok özel bir dokunuş katacak bir fikirdir.

Dekoratif bir detayı ışıklı raflarla bütünleştirin

Integra-a-dekoratif-detay-aydınlatmalı-raflar

Bu, mekana özgün bir aydınlatma detayı getiren ideal bir dekoratif ışık veya ortam ışığı örneğidir. Ürünlerinizin öne çıkması için raflarınızı arkadaki ışıklarla aydınlatın.

Ortamın kenarlarında ışıklarla modern bir görünüm

Odanın kenarlarında ışıklarla modern bir görünüm

Banyoda fütüristik bir görünümü bütünleştirmenin bir yolu, ışığı doğru şekilde kullanmaktır. Bu örnekte dolaylı ışığın hem duvarların tavanla birleşiminde hem de zeminin birleşiminde nasıl kullanıldığını ve çok özel bir atmosfer yarattığını görüyoruz.

Mobilyaların altındaki alandan yararlanın

Mobilyaların altındaki alandan yararlanın

Dolaylı ışığı entegre etmenin başka bir yolu, mobilyaların altındaki boş alandan yararlanmak ve nereye bastığınızı görmenize yardımcı olacak bir ışık demeti oluşturmaktır. Bu tür aydınlatma, orijinal bir genel ışık elde etmek için idealdir.

Farklı aydınlatma çözümlerini birleştirin

Farklı aydınlatma çözümlerini birleştirin

Kuşkusuz, en iyi aydınlatma, ortamın her sektörünün ihtiyaçlarına uyum sağlayan aydınlatmadır, bu nedenle banyonuza ihtiyaç duyduğu aydınlatmayı vermek için farklı ışık türlerini birleştirmeyi değerlendirmelisiniz.

Işığın tarzını banyonun tarzıyla eşleştirin

Işık stilini banyoyla uyumlu hale getirin

Banyo için ne tür ışıkların en iyisi olduğunu zaten biliyoruz ve şimdi armatürleri, ışığın geleceği yeri seçmeye odaklanmalıyız. Banyonun tarzına uygun ve tasarım detayı ekleyen bir lamba aramak en iyisidir.

Banyonuz için en iyi aydınlatmayı elde edin

Banyo gibi servis alanlarında aydınlatma öncelikle işlevsellikten başlamalı ve burayı bizim için güvenli ve konforlu bir alan haline getirmelidir. Ardından, dekorasyonda kendi avantajımıza kullanmak üzerine bahse girebiliriz.

Banyo aydınlatmanızı yeniden planlamak istediğinizde tüm bu fikirleri göz önünde bulundurun ve banyonuzun boyutuna ve tarzına en uygun olanları seçin. Her gün, çok daha işlevsel ve davetkar bir alan olacağı için, zamanınızı banyoyu doğru bir şekilde aydınlatmaya ayırdığınız için minnettar olacağınızı garanti ediyoruz.

Banyo Aydınlatması İçin 16 İpucu konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu