Bahçe FikirleriDekorasyon Örnekleri

Bahçe Düzenleme Örnekleri

2023 Bahçeyi Güzelleştirme Tavsiyeleri

Bahçe dekorasyonu, bahçenizi güzelleştirmenin en basit ama en etkili yollarından biridir. Kendi kişisel tarzınıza ve tercihlerinize bağlı olarak seçebileceğiniz birçok farklı bahçe düzenlemesi vardır. Bahçe alanınıza renk ve hayat katmak için çeşitli bitki veya çiçekler kullanarak bitkilerinizi dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. İyi tasarlanmış bir bahçe, dışarıdaki hava koşullarından bağımsız olarak yıl boyunca harika görünecek!

Güzel bir bahçe düzenlemesi oluşturmak için kullanılabilecek birçok farklı unsur vardır. Farklı kombinasyonlarla denemeler yapın ve bahçenizde neyin en iyi göründüğünü görün. Ek olarak, görsel olarak çekici bir bahçe düzenlemesi oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç yönergeyi izleyin.

Bahçe düzenlemesi denilince aklımıza ilk gelen çiçekler oluyor. Bununla birlikte, yapraklar, saksı bitkileri ve mumlar gibi güzel bir bahçe düzenlemesi oluşturmak için kullanılabilecek pek çok başka unsur vardır. Bu öğelerin her birine daha ayrıntılı olarak bakalım.

İlk olarak, bahçe düzenlemesi nedir? Bir bahçe düzenlemesi, güzel görünümlü bir görüntü oluşturmak için bir vazoda veya başka bir kapta farklı unsurların basitçe birleşimidir. İstediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir. Daha doğal bir görünüm oluşturmak için birkaç bitki kullanabilir veya daha yapılandırılmış bir görünüm oluşturmak için birçok farklı bitki kullanabilirsiniz. Ek olarak, daha resmi veya geleneksel bir görünüm oluşturmak için yapraklar, saksı bitkileri, mumlar ve diğer öğeleri kullanabilir veya bunları daha çağdaş veya modern bir görünüm oluşturmak için kullanabilirsiniz. Anahtar, farklı kombinasyonları denemek ve bahçenizde neyin en iyi göründüğünü görmek.

bahçe

Bahçe aranjmanı nasıl yapılır? Bahçe aranjmanı montajı için belirli bir düzen veya teknik gerekli değildir. Ancak, bir bahçe düzenlemesi kurarken izlemeniz gereken birkaç yönerge vardır. İlk olarak, bitkileriniz için doğru kapları seçmek önemlidir. Bitkileri sığdıracak kadar büyük, ancak çok fazla yer kaplayacak kadar büyük olmayan kaplar seçmelisiniz. Ek olarak, yağışlı havalarda bitkilerin ıslanmaması için drenaj sistemi iyi olan kaplar seçmelisiniz. Ayrıca bahçenizde konumu iyi olan kaplar seçmelisiniz. Kapların, sık kullanacağınız yollara veya diğer yerlere yakın olduğundan emin olun. Son olarak bahçenizin renklerine ve tarzına uygun bitkiler seçmelisiniz.

Güzel bahçe düzenlemeleri oluşturmak için bazı ipuçları, doğru bitkileri seçmeyi, bitkileri görsel olarak çekici bir şekilde düzenlemeyi ve bahçe düzenlemenizi renklendirmek için bazı ekstra unsurlar eklemeyi içerir. Eşsiz ve güzel bir görüntü oluşturmak için yeşillik, saksı bitkileri, mumlar ve diğer unsurları bahçe düzenlemenize dahil etmeyi deneyin.

Bahçe Tasarımı 2023Endüstri uzmanlarına göre, bunlar 2023 bahçecilik ve bahçe tasarımındaki en büyük trendler. Büyük ve küçük bahçeler için ideal.

Yıllık bahçe trendleri topluluğumuz çıktı ve 2023 şimdiden harika görünüyor. Uzun kışı geçirmemiz için, dış mekan yaşam alanlarımızın muhteşem bitkiler ve mekanın tadını çıkaracak insanlarla dolup taştığı ilkbahar ve yazı düşünmekten daha iyi bir şey olamaz.

2023’te bahçelerimiz, vahşi yaşamla paylaştığımız, yaşayan, doğal alanlar haline gelecek. Bunlar küçük (bazen küçük) ancak iklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadelede önemli oyuncular ve bu yıl açık havada yaşama yaklaşımımızın bir parçası olarak yaşam alanlarına saygı duruşunda bulunulacak.

Bahçe tasarımı 2023

Elbette güzel tasarımlar ve muhteşem bitkiler bu yılın bahçe fikirlerinin merkezinde yer alıyor. Çevre dostu ve güzel – en trend bahçe türü – sadece 2023’te şüphelenmiyoruz.

İklim değişikliği için bahçeler tasarlamakBahçe Tasarımı 2023

2023 bahçecilik trendleri tek kelimeyle özetlenebilirse, o da sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilir bir bahçe birçok şey olabilir. Tozlayıcılara, kirpilere ve amfibilere yardım ederek kendi gelişen ekosistemini yaratan bir vahşi yaşam bahçesi olabilir. Sürdürülebilir bahçe, değişen iklimi giderek daha fazla dikkate alıyor ve buna uyum sağlıyor.

2023 yılında bahçenizde yapılması gereken tek bir değişiklik varsa o da bahçe tasarımınıza yağmur bahçesi öğelerini dahil etmektir. Bu, nemi seven bitkilerle su dolu alanları yeniden dikmek kadar basit bir şeyi içerebilir veya bir su deposu ve iyileştirilmiş drenaj içeren daha büyük bir yenilemeye gidebilirsiniz.

Yavaş yaşam ve yavaş inişBahçe Tasarım Trendleri 2023

Bu, 2023’ün en büyük ikinci bahçe trendi olan yavaş yaşam ile güzel bir şekilde eşleşiyor. İngiltere merkezli Dobbies’in bahçıvanlık müdürü Marcus Ailes, trendi “zamanımızı ayırmamıza ve çevremizdeki dünyayı takdir etmemize ilham veren duygulu bir tema” olarak tanımlıyor. Işıkla değişen hafif tonlar ve renkler, etrafımızdaki doğanın gelgitini yansıtır.”

Bu tür bahçecilik, bitkilerinizin büyümesini izlemekten ve günün farklı saatlerinde ışığı nasıl yakaladıklarını hayranlıkla izlemekten zevk almakla ilgilidir. Otlar bu trend için mükemmel bitkilerdir ve Marcus, Stipa tenuissima, Carex “Frosted Curls” ve Carex “Prairie Fire”ın “o sessiz tema”nın bir parçası olarak ekilmesini önerir.

Yaşayan duvarlarBahçe Tasarımı 2023

Her zaman yaşayan bir duvarın nasıl oluşturulacağını merak ettiyseniz, bu yıl sonunda denemeye değer. Sağlam çitlerden çok daha doğal görünen canlı duvarlar, bahçenizdeki dikey alan da dahil olmak üzere bitkiler için mevcut tüm alanlardan en iyi şekilde yararlanan mevcut arka bahçe trendleriyle uyumludur.

Ve zaten bir bahçe çitiniz veya çitiniz varsa, bu yıl onu sarmaşık güllerle kaplayabilir veya ağaçlar ve çalılar ile kamufle edebilirsiniz.

Kentsel zen bahçeleriBahçe Tasarımı 2023

Japon bahçe fikirleri asla modası geçmedi, ancak bu yıl zen bahçesi daha modern ve köşeli olacak şekilde güncellenecek. Zen bahçeleri geleneksel olarak yumuşak, yemyeşil biçimlere sahiptir, ancak 2023’te sert manzara ile güzel bir tezat oluşturan yumuşak dikimler görmeyi bekliyoruz.

Balkon bahçeleriBahçe Tasarımı 2023

Balkon veya teras var mı? Bu yıl bir balkon bahçesi oluşturmayı düşünmelisiniz. Küçük balkonlar için fikirler geleneksel olarak daha çok mobilyaya odaklanırken, birkaç saksı bile bu küçük kentsel alanı anında canlandıracaktır. Çok fazla saksıya veya geniş bir bitki yelpazesine ihtiyacınız yok – sadece köşeyi oluklar ile doldurun ve çiçekler ve yaprak dökmeyen bitkilerle katmanlı bir dikim deseni yapın.

Modern rustik tarzBahçe Tasarımı 2023

Yazlık bahçeler genellikle kırsal bir aktivite olarak görülür, ancak bu yıl bu geleneksel bahçecilik tarzı giderek kentsel ve banliyö arka bahçelerine doğru yol alıyor. Marcus, bu türün “vahşi, rustik bir atmosfer yaratmak için bahçelerimizde yeni ve sıra dışı yiyecekler ve bitkiler yetiştirmek” için olduğunu açıklıyor.

Romantik bir açık hava kır bahçesini canlandırmak için çok fazla alana ihtiyacınız yok – sadece bitki seçimlerinizde akıllı olmanız gerekiyor.

Tropikal bir bahçe dikmekBahçe Tasarımı 2023

Tropikal ekim modelleri bir yılı aşkın süredir popülerdir, ancak bu yılki tropikal ekim geçen yılki palmiye bonanzasından daha sofistike. Egzotik çiçekli asmaları, tropik bambuları ve subtropikal yaprak dökmeyenleri düşünün. Tropikal bahçeler 2023, bir tatil manzarasını taklit etmekten çok, nadir ve egzotik bitkileri keşfetmekle ilgilidir.

Kapalı ve açık alanlarBahçe Tasarımı 2023

Bu, terasların ve terasların oturma odasına dönüştürüldüğü açık hava odaları trendinden çok farklı. Dış mekanlar hiçbir yere gitmezken, 2023’ün tek ve kesintisiz bir alan yaratma fikrine daha fazla geri dönmesini bekliyoruz. iç ve dış mekan arasında. Amaç, dışarıdan bir oda yanılsaması yaratmak yerine, odayı dışarıdan aydınlığa ve temiz havaya açmaktır.

Yeniden tasarlanmış bahçe odalarıBahçe Tasarımı 2023

Bir bahçe odası her zaman bir lükstür ve şu anda çoğunlukla evden çalışan bizler için, evimiz ile iş ya da egzersiz hayatımız arasında bir tür ayrım yaratmak için paha biçilmez bir fırsattır. 2023’te bir ev jimnastiği ve ev ofisi de dahil olmak üzere bahçede bahçe odası fikirleri sunuyoruz.

Beyaz Bahçe Dikim ŞemalarıBahçe Tasarımı 2023

Beyaz Bahçeler 2023’te hala burada ama geçen yıldan biraz farklı olacaklar. Tamamen beyaz mobilyalar ve boyalı güverteler yerine zarif, tamamen beyaz oturma düzenlerini düşünün. Doğal vurgulu beyaz renk bu yılın trendi. Geçen yıla göre daha az yoğun bir görünüm ve bunun için daha iyi.

Su özellikleri olan küçük bahçelerBahçe Tasarımı 2023

Bu yıl – pandemi sırasındaki üçüncü yıl – her şey sahip olduğumuz alanı takdir etmek ve onu mümkün olduğunca bitkilerle doldurmakla ilgili. 2023 yılında, küçük bahçeler için yenilikçi fikirler, minimalist yapısal tasarımlar ve baskın görünümün yoğun bitki desenleri ile ana akım bahçe tasarımında geniş çapta benimseniyor.

İlginçtir ki, 2023’te en küçük bahçeler bile su özelliklerine sahip olacak ve önceki yıllarda alıştığımız beton veya taş su özellikleri yerine minik doğal göletler gibi görünecekler. En küçük arka bahçede bile nilüferleri görmeyi bekleyin.

Yaz gecesi piknikleriBahçe Tasarımı 2023

Yıl boyunca bahçe kullanımı, pandemi sonrası bariz bahçecilik trendlerinden biridir, ancak bahçelerin akşam bahçe partilerinin daha popüler hale gelmesiyle birlikte günün her saatinde kullanılmasını bekliyoruz. Etkileyici bahçe aydınlatma fikirleri, arka bahçeleri büyülü gece mekanlarına dönüştürmede önemli bir rol oynayacak.

Peyzaj tasarım trendleri 2023Peyzaj tasarım trendleri 2023

2023’te peyzaj tasarımına yaklaşım önemli ölçüde değişecek. Uzun süredir gölgede kalan yerel trendler popüler hale gelecek. Bu tür değişiklikler büyük ölçüde iklim değişikliği ve belirli bitki türlerinin yetiştirilmesinin özellikleri ile ilgilidir. Modern peyzaj tasarımı trendleri alışılmadık görünebilir, ancak her banliyö bölgesi için geçerli olacaklar! Peyzaj tasarımının hangi özelliklerinin 2023’te popüler olacağı hakkında bu makaleyi okuyun!

En İyi 10 Peyzaj Tasarım Trendi 2023

Gelecek yıl sitenizi dönüştürmek istiyorsanız, aşağıdaki trend yönergelerine dikkat edin:Peyzaj tasarım trendleri 2023

  • Pergolalar. Bu tasarım sadece yazlığı süslemekle kalmayacak, aynı zamanda birçok tırmanma tesisi için bir destek olacak. Bir rekreasyon alanının yanına veya bir kır evinin yanına güzel bir pergola yerleştirilebilir. Dekoratif etkisini uzun süre kaybetmeyen pergolalar için çiçekli bitkileri seçmek en iyisidir. Daha önce ülkede hangi tırmanma bitkilerinin dikilebileceğini yazdık.
  • Doğal stil. Bu, gelecek sezonun en çok talep edilen stili. Sitenin belirli bir ihmali, doğallık ve minimum bakım gerektiren bitkiler bu stilistik yönün yongalarıdır. Onlarla birlikte, site cazibesini kazanır ve yapay olarak oluşturulmuş bir kompozisyona değil, doğal bir ekosisteme benzer.
  • Mimari tip bitkiler. Bu tür kültürler, her şeyden önce, tüm büyüme dönemi boyunca parlak çiçeklenme, dekoratif etki ve istikrarlı görünümü birleştirir. Standart olmayan yeşillik, egzotik veya desenli çiçekler nedeniyle hemen görünür ve tanınırlar. Bu tür bitkiler, tüm manzaranın arka planına karşı parlak bir vurgu görevi görebilir. Bu tür ürünler, ülke manzarasının uyumunu bozmamak için noktasal olarak ekilir. 2023’teki en popüler mahsuller, borzyanka, miscanthus, gut, cortaderia, bergenia, bataklık süsen, astilba, kovel gibi mahsuller olacaktır.
  • Askıya alınmış yapılar. Bu gelecek sezon için gerçek bir hit! Farklı tırmanma kültürleri herhangi bir bahçeyi süsleyebilir ve ona sofistike, dolgunluk ve şıklık verebilir. Geleneksel olmayan asılı kaplar, çeşitli saksılar, şişeler, ahşap kutular, sepetler tercih edilir. Daha önce yazlık tasarımında sepet ve saksıların nasıl kullanılacağı hakkında yazdık.
  • Dış ve iç uyum. Kır evi konseptinin bahçe konseptiyle tamamen uyumlu olması çok önemlidir. Stil ve bir dekoratif unsurdan diğerine geçişlerde tek bir organizmayı temsil etmelidirler. Bahçedeki mobilyalar giderek odanın görünümünü andırıyor ve iç mekan çiçekleri için saksılar bahçedekileri tamamen tekrarlıyor.
  • Parlak çiçekler. Gelecek yıl pembe, mor, mavi, kırmızı, sarı, mavi ve mor renklerde parlak çiçekler en alakalı olacak. Bitkiler, bahçe mobilyaları ve diğer yapılar için daha doğal renkler seçerek çiçek yatağına parlak bir vurgu olarak dikilmelidir.
  • Veranda alanı. Bu bölge gelecek yıl alaka düzeyini kaybetmeyecek, ancak değişiklikler aydınlatma ve rekreasyon alanını dekore etmek için bitki seçimi ile ilgili olacak. Dikey bir bahçe veya yaşam duvarı oluşturabilecek bitkileri seçin. Rekreasyon alanında ayrıca popüler bir barbekü alanı, çeşitli şenlik ateşleri ve çardaklar bulunmaktadır.
  • Kırık taşlar. Kırık taş yürüyüş yolları modaya geri döndü. En doğal tarzda dekore edilmiş asimetrik kayalar, asimetrik levhalardan oluşmalıdırlar. Granit, porselen taş eşya ve diğer malzemelerin kullanımı memnuniyetle karşılanmaktadır. Ayrıca, gölet veya havuzun yakınındaki alanı süslemek için kırık taş kullanılabilir.
  • Dekoratif tip yataklar. Bahçede harika görünüyorlar ve sadece hasat için değil, aynı zamanda yazlık dekorasyonu için de uygunlar. Standart olmayan yataklar en alakalı olanlardır. Kompozisyonun hem aksan hem de ana unsuru olabilirler. Dikey yataklar özellikle popüler hale gelecektir.
  • Yanmış ahşap ve metal. Gelecek sezon, yanmış odun yine çitlerin, çeşitli yazlık evlerin ve cephelerin dekorasyonunda popüler olacak. Bu malzeme, siteyi eşsiz ve benzersiz hale getirmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda kulübenin doğal tarzına da mükemmel şekilde uyar. Metal yapılar daha az popüler olmayacak. Çeşitli dövme ürünler bahçeyi yeterince süsleyecektir.Peyzaj tasarım trendleri 2023

Bu trendler 2023’te yazlığınızı değiştirecek! Hepsinin uygulanması kolaydır ve siteyi güncellemek için mükemmeldir. Gelecek yıl kulübe manzarasını nasıl değiştirmeyi planlıyorsunuz?

Bunlara'da bakmalısın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu