Aydınlatma trendleri: 2024’te hangi avizeler alınmalı?

2024’ün ana aydınlatma trendleri, çok yönlülükleriyle sizi şaşırtacak. Her birini kolayca uygulayabilirsiniz ve özel bir cesaret bile gerektirmez. Ve hepsi, çünkü 2024’ün trendleri sonsuz iç değerlere dayanıyor – işlevsellik, zarafet, sadelik ve doğallık.

Aydınlatma trendleri 2024

Çağdaş aydınlatma tasarımı, sanatsal dekorasyon ve faydacı nesneler arasındaki çizgileri bulanıklaştırır. Zanaatkarlar, cazibenin uzun süredir norm olduğu ve aşırı gösterişin işlevselliğe engel olmadığı (örneğin kol saatlerinin tasarımında) mücevher sanatından ilham alır. Çoğu zaman, karmaşıklığı ve fantezisi ile modern aydınlatma, büyüleyici bir atmosfer yaratır ve işlevselliğe ek olarak, tasarımcının bir tür felsefi ifadesi haline gelir.

Aydınlatma tasarımındaki ana trendler şunlardır:

 • lambaların tasarımında bağlantı ve zincir kullanımı;
 • geçmiş dönemlerin enfes deneyimlerinin uyarlanması: rokoko, barok, imparatorluk, modern;
 • geometrinin aktif kullanımı;
 • kolyelerin alaka düzeyini artırmak. Bu tekniği kullanmak alanı genişletir;
 • özel gizemli bir atmosfer ve çekici bir parlaklık yaratan akıcı çizgiler ve dumanlı cam;
 • beklenmedik şekilde çökmekte olan dekorasyon teknikleri;
 • Ayrıntılara göz kamaştırıcı bir parlaklık katan ve gerçek mücevher izlenimi veren lüks dekorasyon.

Her bir eğilim üzerinde daha ayrıntılı olarak duralım ve nereden geldiğini, gerçek nesnelerde kendini nasıl gösterdiğini ve iç mekanlarda belirli lambaların hangi amaçlarla kullanılabileceğini düşünelim.

Öyleyse, 2024’te ne tür bir aydınlatmanın uygun olduğunu ve iç mekana şık ve modern bir görünüm kazandırmak için hangi lambaları seçmeniz gerektiğini görelim.

Art Deco IşıklarAydınlatma trendleri 2024

Tasarımcılar, parlak metal ve ayna yüzeyleri ile Art Deco stilinin en parlak dönemi olan geçmişe veya daha doğrusu XX yüzyılın 30’lu yıllarına dönmeyi teklif ediyor. Berrak ve buzlu camdan plafondlar, bol miktarda altın ve pirinç, modernist şekiller ve beklenmedik tasarım kıvrımları – alana göze batmayan bir lüks ve cazibe şıklığı vermek için tasarlanmış ortalama bir art deco lamba böyle görünür.

Lamba tasarımındaki metal elemanlar, iç mekanın maliyetini görsel olarak artırmak için ilginç bir özelliğe sahiptir. En sade ve en düzenli odaya bir avize ve birkaç art deco duvar lambası asın ve sıradan bir oturma odası, Great Gatsby filmindeki gibi bir anda muhteşem bir salona dönüşecektir.

Siyah vurgularAydınlatma trendleri 2024

Mekana kişilik eklemek için, nötr temel tonların (bej, gri, beyaz) içini siyah ışık unsurlarıyla tamamlayın. Siyah hem dekor (resimler, vazolar, duvar panelleri) hem de lambalar olabilir – bir zemin lambası, masa lambası, avize veya duvar lambası.

Tavsiye: Aydınlatmada Yeni Moda Trendler

Siyah unsurlar renklerin kontrastını vurgular ve iç mekana gerekli derinliği verir. Mekana bir iki siyah dokunuş bile ekleyerek odanızın ne kadar değişeceğine şaşıracaksınız.

Olağandışı lambalar ve zemin lambalarıAydınlatma trendleri 2024

2024’te tasarımcılar, aydınlatma cihazlarının yalnızca amaçlanan amaçları için kullanılmasını önermiyor. Artık lambalar ve zemin lambaları sadece ana işlevlerini yerine getirmek ve aydınlatmakla kalmamalı, aynı zamanda şaşırtmalı, çünkü bundan böyle, tasarımları ve ışık akılarını dağıtma olanaklarıyla sorumlu bir misyonları – hayranlık uyandırmak – var. Bu nedenle, alışılmadık şekilli lambalar satın almaktan çekinmeyin ve kişisel ev sanat objelerinize ilk bakışta konukların tepkisini izleyin.

Biyofilik tasarımAydınlatma trendleri 2024

Son yılların ana trendi, çevre dostu olma ve tasarımda doğal motiflerin kullanılması yönündeki gidişattır. Bunlar esas olarak plafondlu lambalar, abajurlar veya doğal malzemelerden (ahşap, kağıt, keten, rattan, mantar), doğal bir renk paleti (toprak, taş, yeşillik, gökyüzünün tüm tonları), doğal nesneleri taklit eden şekiller ve bol yeşillik. En son hitlerden biri, canlı veya yapay bitkileri barındırabilen yerleşik saksılara sahip sarkıt ve duvar lambalarıdır.

Avize yerine spotlarAydınlatma trendleri 2024

Gittikçe daha fazla tasarımcı ve stüdyo sahibi, alçak tavanlı ve atipik düzende, modern dairelerde avizelerin yerini başarıyla alan noktaları tercih ediyor. Spotun mutlaka basit ve özlü bir şey olduğunu düşünmeyin.

Trendy spot modelleri şık ve orijinal görünüyor ve bir takım avantajlara sahip. Mekana yük oluşturmaz, tam aydınlatma sağlar ve asma ve asma yapılar dahil her türlü tavana monte edilir.

Hareketli braket sayesinde ışık akısı herhangi bir yöne yönlendirilir, bu çok uygundur. Odadaki aydınlatmayı kendiniz kontrol edebilir, ihtiyaçlarınıza göre uygun bir aydınlatma tasarımı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, spotların tartışılmaz bir avantajı, avizelere ve tavan lambalarına kıyasla düşük maliyetli olmalarıdır.

Bağlantılar ve zincirlerAydınlatma trendleri 2024

 • Sarkıt lambalarda tutma yapısı olarak kullanılan zincirler ve halkalar elbette kuyumcular tarafından gözetlendi. İç mekanınıza yeni bir şey getirmek, ancak aynı zamanda klasik tarzın ötesine geçmek istemiyorsanız, bu lambalara dikkat edin.
 • Zincir posta benzeri metal örgüler, çapa zincirleri veya torna kesim detayları içeren dayanıklı, endüstriyel tarzdaki armatürlerle günlük aydınlatmayı dönüştürün.

Daire geometrisiAydınlatma trendleri 2024

 • Halkalar, yuvarlaklar ve ovaller 2024/2025 Sonbahar/Kış için önemli bir trend olmaya devam ediyor. Orijinal sembolizmindeki böyle bir desen, hedefle ve dolayısıyla hedefle ilişkilendirilir, bu nedenle ileriye doğru hızlı hareket hissi yaratır ve iç mekana dinamikler ekler.
 • Bu tür nesnelerde, dairesel öğeler ve herhangi bir yüzey (hem mat hem de parlak) ile birleştirilen minimalist estetik, lambanın temiz bir siluetini ve sofistike bir görünümünü yaratır.
 • Birçok yuvarlak geometrik şekil kullanan armatürler, örneğin Tina Turner lambasında olduğu gibi çok etkileyici görünüyor.

Takı kolyeAydınlatma trendleri 2024

 • Mücevher kolye veya boncuk şeklindeki tavan lambaları son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Bu lambalar, tasarımı denge ile oynayan, iç mekana hafiflik ve eğlence katan bir kolye görünümündedir.
 • Asılı lambaların uzatılmış oranları, alanın bir tür dekorasyonu olarak hizmet edecek ve dikey olarak vurgulayacak, tavanın yüksekliğini görsel olarak artıracak, küpeler gibi boynu uzatacaktır.
 • Bu arada, çok sayıda lamba içeren çok seviyeli bir lambayı kamusal alana yerleştirmek harika bir seçenek olacaktır. İşlevsel güce ek olarak, benzersiz bir aydınlatma tasarımı yaratacak ve alanı doldurmaya çalışacak, hatta tüm tasarımın etrafında inşa edileceği merkezi bir unsur haline gelecektir.

Pürüzsüz çizgilerAydınlatma trendleri 2024

Kıvrımlı çizgiler ve serbest akışlı konfigürasyonlar, alana drama katıyor. Bu tür lambaların alaka düzeyi, ilk önce sadeliği ve minimalizmi nedeniyle ve ikincisi çok yönlülüğü nedeniyle birkaç yıldır korunmuştur: bu tür aydınlatma her yerde uygun olacaktır. Alışılmadık geometrik şekli ve düzensiz dağıtılan ışığı sayesinde, lamba evinizde bir oda ve rahat bir atmosfer yaratacaktır. Pürüzsüz akan silüetler sadece iç mekanda kullanışlı bir nesne değil, aynı zamanda şık bir aksesuar olabilir.

Gizemli camAydınlatma trendleri 2024

 • Modern teknolojik keşifler, sıradan cam objeleri sanat objelerine dönüştürebilir. Masa lambasından tavan lambasına kadar her türlü lamba, büyülü ışıklarıyla bir odayı aydınlatan hayaletimsi, neredeyse eterik nesnelere dönüşebilir.
 • Tasarımcıların sıradan camdan yeni ve sıra dışı bir şey yaratmak için kullandıkları numaralar. Böylece, örneğin, içine ince metal iplikler yerleştirerek, tavanın karmaşık şekli için bir tür çerçeve rolü oynayarak bir cam işleme yöntemi ortaya çıktı. Bu ilke, Zeals lambasının imalatında kullanılmıştır.
 • Tasarımcılar, şekiller oluştururken geometriyi aktif olarak kullanırlar: dikey veya dalgalı çizgiler, daireler, böylece tasarıma karmaşıklık katar, bu da lamba açıkken bir ışık ve gölge oyunu yaratır.

Aydınlatma, iç mekandaki ana dikkat noktasıdır, çünkü tüm nesneleri bir araya getirip iç mekanınızın tek bir resmini tamamlayabilir ya da içine uyumsuzluk getirip uyumu bozabilir. Gördüğümüz gibi, artık ana eğilim, lüks veya gizem estetiği aracılığıyla gerçeklerden kaçma ve kendini ifade etmedir. Bu nedenle, ilk bakışta olağandışı, biraz gerçeküstü ve hatta uygunsuz, bu iç mekandaki lambalar çok alakalı. Bu kadar çeşitli seçeneklerde kaybolmak kolaydır, ancak umutsuzluğa kapılmayın. Belirli bir armatür veya aydınlatma yöntemi seçerken kendini ifade etme hala önemli bir faktördür. İster kaba fonksiyonel endüstriyel armatürler, ister dramatik aydınlatma öğeleri veya zarif ve sofistike tasarımlar kullanarak kendi tarzınızı yaratın. Aydınlatmayı oda dekorasyonu olarak düşünün ve sarkıt kolye benzeri kolyelerden yönlü apliklere ve süslü zemin lambalarına kadar tüm formlarını keşfedin.

2024 yılına damga vuracak modaya uygun avizeler, aplikler, spotlar, zemin lambaları ve masa lambaları online mağazalardan satın alınabilir.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu