Ahşap mobilyalar nasıl badana olur?

Neden ahşap mobilyalar badanalanır? Eski ahşap mobilya parçalarını dönüştürmenin ekonomik ve eğlenceli bir yolu.

Onlara gerçekten yeni bir yaşam süresi veriyor. Konu ahşap mobilyayı badanalamak olduğunda pek çok insan biraz gergin olabilir, ancak doğru hazırlık ve biraz nasıl yapılacağını bilmekle harika ve ödüllendirici sonuçlar elde edeceksiniz.

Ahşap mobilyalar

Ahşap mobilyaların nasıl badanalanacağına dair adım adım kılavuz:

Hazırlık – neye ihtiyacınız olacak

Başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi toplamak her zaman en iyisidir. Ahşap mobilyaları badanalamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

  • Beyaz boya
  • Boyayı karıştırmak için bir çubuk
  • Beyaz sirke
  • inceltmek için su
  • Eski püskü giysiler
  • Farklı boyutlarda fırçalar
  • Zımpara kağıdı veya zımpara kağıtları
  • Vernik

Adım 1: Ahşabı iyice temizleyin

İlk adım, ahşabı iyice temizlemektir. Bu, ahşabı kaplayan tüm çıkartmaları, çivileri ve diğer her şeyi çıkarmak anlamına gelir. Sabunlu su kullanabilirsiniz, ancak ahşap özellikle eskiyse ve koruyucu yağlarla kaplıysa, beyaz sirkeye batırılmış eski bir bez kullanmanız gerekebilir. Zımparalamadan önce ahşabın tamamen kurumasını beklemeyi unutmayın.

Adım 2: Ahşabı zımparalayın

Tüm eski kaplamayı çıkarmak için ahşabı zımparalamanız gerekir. Bu, zımpara kağıtları veya küçük parçalar için kağıt ile yapılabilir. Daha büyük ahşap mobilya parçaları için bir zımpara makinesi faydalı olacaktır. Boyanın ahşaba ‘yapışması’ için tüm kaplamaların çıkarılması gerekir. Zımparalamadan sonra ahşabı sildiğinizden emin olun, böylece toz kalmaz.

Adım 3: Boyayı karıştırın

Badana oluşturmak için beyaz boyayı suyla karıştırmanız gerekir. Lateks boya iyi bir seçimdir ve en popüler oran, bir kısım boyanın bir kısım suya oranıdır. Bununla birlikte, bir kısım suya üç kısım boya kullanabilirsiniz. Her şey, boyada ne kadar tane göstermek istediğinize bağlıdır. Bu nedenle suyu yavaş yavaş eklemek ve test yamaları yapmak iyi bir fikirdir. Sadece boyayı iyice karıştırmayı unutmayın, böylece çok iyi karışır, aksi takdirde boya ahşaba yapışmaz.

Adım 4: Mobilyaları boyayın

Cesur olun ve boyayı ahşaba eşit darbelerle cömertçe uygulayın. Tahıl yönünde boyamak iyi bir fikirdir. Ayrıca badananın tek başına boyamaktan çok daha hızlı kuruduğunu fark edeceksiniz.

Adım 5: Boyarken düzeltin

Hata yapmaktan korkmayın. Boya yaparken, boyanın çok ince olduğunu düşünüyorsanız, fazlalığı temiz bir bezle silin ve yeniden başlayın.

Adım 6: Boyayı kapatın

Son adım, badanayı kapatmaktır ve bu, bir kat poliüretan vernik eklenerek yapılır. Bu açık olduğu gibi, boyayı etkilemeyecek, sadece bir koruma katmanı ekleyecektir. Verniği ince ve eşit bir tabaka halinde uygulayın.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu