Ahşap mobilya restorasyonu hakkında hızlı ipuçları

Yapabileceğiniz en sevindirici şeylerden biri, daha iyi günler görmüş eski bir mobilya parçasını göstermeye değer bir şeye dönüştürmektir. Doğru şekilde yapılan mobilya restorasyonu bazı inanılmaz sonuçlar doğurabilir.

İşte mobilyaların nasıl restore edileceğine dair harika ipuçları.

Ahşap mobilya restorasyonu

Aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

  • Zımpara kağıdı
  • Zımpara taşı
  • Ahşap tutkalı
  • Eski elbise
  • Fırçalar
  • Gönye
  • Koruyucu gözlükler
  • Toz maskesi
  • Lateks / vinil eldiven
  • Seçilen kaplama/ahşap kaplama

Hasarı değerlendirin

Eldeki işin büyüklüğünü anlamak için, ilgili mobilya parçasına verilen hasarı değerlendirmeniz gerekir. Yüzey seviyesi mi? Mevcut kaplama silindi mi? Çarpık parçalar var mı? Bunlar, bakmanız gereken şeylerden bazıları.

Zımpara Yapın

Eski kıyafetlerinizi, toz maskenizi ve koruyucu gözlüklerinizi (önce güvenlik) takın ve zımparalamaya başlayın. Zımpara bloğunu muhtemelen bir elektrikli zımpara ile değiştirebilirsiniz, ancak ahşap yüzeye biraz fazla kuvvet uygulayabilir. Uygulayacağınız zımpara miktarı, mobilya parçasına verilen hasarın ciddiyetine bağlı olacaktır.

Mobilyaların restorasyonu

Evdeki mobilyaları restore etmek istiyorsanız, öncelikle eski mobilyaları restore etmenin bir şey olduğunu ve normalde büyük bir değeri olmayan, ancak sevdiğimiz parçaları dekore etmenin başka bir şey olduğunu açıklamak olacaktır.

Mobilyaların restorasyonu

Şimdi ve her zaman, eğlenmeye çalışmak, projeleri paylaşmak ve size yardımcı olmaktır amacımız. Bu nedenle, mobilya restorasyonu hakkında konuşacağımız bir dizi gönderi açıyoruz, ancak restorasyonu orijinal modele ulaşmayı amaçlayan bir iş değil, parçanın kişiselleştirilmesi olarak fikirler veriyoruz.

Zımpara taşı kullanmıyorsanız, eşit şekilde zımparalamanızı sağlamak için en azından kesilmiş bir tahta kullanmalısınız. Tüm vernik veya orijinal cilası çıkarılıncaya kadar zımparalamalısınız. Parçanız, zımparalama sonrası nasıl göründüğü açısından tek biçimli olmalıdır. Bacaklar veya diğer parçalar çıkarılabilir ise, zımparalamayı çok kolaylaştıracağı için bunları çıkarmalısınız.

Bu Eklemleri Sıkın – Doldurun

Gevşek derzler biraz can sıkıcı olabilir, ancak verimli bir ahşap tutkalı kullanırsanız kolayca tamir edilebilirler. Şüpheli eklemlere mümkün olduğunca derine sıkın. Yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra eklemi sıkıştırın. Düz bir kare kullanarak düzlüğü kontrol edebilirsiniz.

Daha Fazla Zımparalama

Bu biraz sıkıcı gelebilir ancak ikinci tur zımparalama düzgünlüğü sağlamak için önemlidir. Birbirine yapıştırdığınız parçalar, çok küçük de olsa bir miktar düzensizliğe yol açmış olabilir. Ayrıca parçalanmayı da azaltacaktır.

Finişinizi Uygulayın

Seçtiğiniz cilayı uygulamadan önce mobilya parçasını bir bezle silin ve tozdan ve yabancı parçacıklardan kurtulun. Finişinizi bir fırça ile uygulayın. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç kaplama var, tercihinize bağlı. Mumlu bir his ve görünüm ile mükemmel bir yüzey sağlar. Çok sert, çizilmeye karşı dayanıklı bir yüzey elde etmek için kuruyan, asit katalizli tek paketli bir ahşap kaplamadır.

Bunlara'da bakmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu