Adım adım ev yapımı dondurma tarifi

ev yapımı dondurma tarifi adım adım

Dondurmanın ticari teklifi çok geniştir ancak daha yoğun ve gerçekten taze tatlar elde edebileceğiniz esnaf dondurmasını nasıl hazırlayacağınızı bilmek her zaman lezzetli olacaktır.

Bu temel karışımı kullanabilir ve sıra dışı bir dondurma için hurma veya sarrapia gibi egzotik tatlar ekleyebilirsiniz; seçenekler neredeyse sonsuzdur.

Dondurmanın kremsi olması, karışıma eklediğiniz yağlı elementlerin yanı sıra buz kristallerini eşit şekilde entegre etmek için karışımın kaç kez dövüldüğüne bağlı olacaktır.

Bu çok basit ama zahmetli bir reçetedir.

Malzemelerin listesi

ev yapımı dondurma tarifi - Malzemeler

  • ¾ (yaklaşık 6 yumurta) bardak yumurta akı (oda sıcaklığında)
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tartar kreması (isteğe bağlı)
  • 2 ½ fincan yoğun krema veya yoğun krema
  • 1 su bardağı buharlaştırılmış süt
  • 1 yemek kaşığı vanilya özü

Talimatlar

Adım 1: Yumurta akını katılaşana kadar çırpın

Adım 1 - Yumurta akını katılaşana kadar çırpın

Büyük, kuru bir kapta, yüksek hızda bir elektrikli karıştırıcı ile, karışım pikler oluşana kadar beyazları en az on dakika çırpın. Beyazlar sertleşince yavaş yavaş şekeri ve tartar kremasını ekleyin ve şeker tamamen eriyene kadar çırpmaya devam edin.

Adım 2: Ağır kremi ve diğer malzemeleri ekleyin

Adım 2: Ağır kremi ve diğer malzemeleri ekleyin

Yavaş yavaş ve bir çay kaşığı yardımıyla kremayı ilave edin, karışımdan hava çekmemesi için çok düşük hızda çırpın; daha sonra çırpmayı durdurmadan buharlaştırılmış sütü ekleyin ve son olarak vanilya özünü ekleyin. Bu karışıma biraz çeşitlilik kazandırmak isterseniz bu noktada istediğiniz yapay renk ve aromayı birleştirebilirsiniz.

Adım 3: Karışımı soğutun

Adım 3: Karışımı soğutun

Karışımı plastik bir kaba koyun ve üstü kapalı olarak yaklaşık üç saat buzdolabında saklayın.

Adım 4: Karışımı çırpın

Ev Yapımı Dondurma Tabağı

Karışımı dondurucudan çıkarın ve maksimum hızda karıştırın, beze benzer bir kıvam elde edin, tekrar plastik kaba koyun ve istediğiniz kıvamı elde edene kadar üçüncü veya dördüncü adımları tekrarlayın. Çok kremalı bir dondurma elde etmek için genellikle üç tekrar yeterlidir. Taze meyveler veya şurupla servis yapın.

Notlar – İpuçları

  • Mükemmel bir kar noktası elde etmenin sırrı, beyazların kabuk veya yumurta sarısı izlerine sahip olmamasıdır; Bu anlamda, dövmeye başlamadan önce beyazlarda bu tür safsızlıkları gidermeye özellikle dikkat edin.
  • Her zaman taze yumurta kullanmaya çalışın ve oda sıcaklığında
  • Bu bir dondurma bazlı karışımdır, herhangi bir yapay renk veya tat ekleyebilirsiniz. Meyve aromaları eklemek istiyorsanız, 4. adımın ilk tekrarında yarım bardak meyve posası ekleyebilirsiniz.

Adım adım ev yapımı dondurma tarifi konusu ilk beyazyastik.com üzerinde yayınlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu