Adet döngünüzü değiştirebilecek şeyleri keşfedin

Düzensiz adet döngüsü ve nedenleri

Adet döngüsü birçok faktör tarafından düzenlenir sadece hormonal değil. Vücudumuzdaki bir dengesizlik, adet döngüsünde gecikmelerden, adet görmemiz gerekmediği haftalarda kayıplara, aşırı ağrıya veya büyük bir akışa kadar değişikliklere yol açabilir. Bu nedenle, sorunlarımızın nedeni olup olmadığını görmek için adet döngüsünü değiştirebilecek her şeyi düşünmek zorundayız.

İyi bir adet döngüsüne sahip olmak sadece günlük olarak bize yardımcı olmakla kalmaz, çünkü işleri bizim için kolaylaştırır, ancak hormonlarımız ve vücudumuz dengede olduğu için sağlığımızın iyi olduğunu gösterir. Herhangi bir uyumsuzluk birkaç faktörden kaynaklanabilir ve bize zarar verebilecek şeyleri değiştirmek için bunlara bakmalıyız.

Hormonal problemler

Adet döngüsü

Adet döngüsünün bozulmasının ana nedenlerinden biri, bazı hormonal sorunlarımızın olmasıdır. Bu sorun olabilir çeşitli hormonlar veya hormon salgılanmasını kontrol eden sitelerden bu yüzden kurulması zor olan bir şeydir. Hormon seviyesi testlerinden, hormonları kontrol eden hipofiz gibi yerlerde iyi huylu tümör olup olmadığını görmek için testlere kadar tam olarak neyin yanlış olduğunu bulmak için testler yapmanız gerekir. Ayrıca tiroid ile ilgili sorunlar adet kanamasında değişikliklere neden olabilir. Diğer bir iyi bilinen neden, aşırı kilolu olma, saç dökülmesi, hirsutizm ve menstrüasyon kaybı dahil yumurtalıklarda kistler oluştuğu için çeşitli hormonal sorunlara neden olan Polikistik over sendromu veya polikistik yumurtalık sendromudur.

Aşırı egzersiz

Spor ve adet döngüsü

Genellikle adet döngüsünün kaybına neden olan bir başka neden de aşırı egzersizdir. Kuralın geçerli olması için vücutta belli bir seviyede yağ olmalı. Vücut yağı az olan ve çok zorlu sporlar yapan elit sporcular genellikle bu nedenle adetlerini kaybetme sorunu yaşarlar. Her halükarda, bu durumda, bir miktar yeniden kilo alıp sağlıklı yağlar içeren bir diyet, genellikle tekrar normal bir adet döngüsü oluşturulur.

Ağırlık altında

Düşük kilo aynı zamanda dönemin düzensiz döngüler halinde gelebileceği veya tamamen geri çekilebileceği, yani amenore üretebileceği anlamına gelir. Hormon seviyelerimizin normal olması ve vücudun normal çalışması için kaliteli yakıtı olması gerekir ve bu her zaman böyle olmuştur. Diyet dengesizlikleri vücudumuzda birçok başka dengesizliğe yol açar hormonları etkileyen. Ayrıca, fazla kilolu insanlar, adet döngüsünün bozulmasına neden olan dekompanse hormonlarla sonuçlanabilir.

Stres ve kaygı

Stres ve adet döngüsü

Bugün, bazen çok fazla şey talep eden ve dinlenmek için zamanımızın olmadığı iş ve yaşamlarla, sürekli bir gelip geçerek yaşıyoruz. Bu, günlük yaşam koşullarında kendimizi kalıcı stres içinde bulmamıza neden olur. Bu stres ve kaygıyı kontrol etmemek vücudumuzda birçok soruna yol açar. Sadece zayıflamış olan bağışıklık sistemimizi etkilediği kanıtlanmakla kalmayıp, her türlü hastalık ve problem ortaya çıktığı gibi, aynı zamanda aynı zamanda hormonlarımızın dengesinin bozulmasına neden olur.

Çoğu durumda, adet döngüsü ile ilgili sorunlar yalnızca stresli bir dönem ve kaygı ile ilgilidir. Dengeli bir kurala sahip olmak söz konusu olduğunda çok önemli bir psikolojik faktör vardır, bu yüzden hesaba katmamız gereken başka bir neden budur. Stresliysek veya endişeli anlardan geçersek, bu tür bir sorunun ortaya çıkma olasılığının çok yüksek olduğunu biliyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu